تبلیغات
سایت متنوع راه نرفته - چرا شما به خوشبختی خواهرتان نیستید؟
 
سایت متنوع راه نرفته
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : راه نرفته


مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر شما در مورد نوشته های وبلاگ راه نرفته چیست؟

تكنیك‌های برقراری ارتباط و حرف‌های تكراری و غیرعملی را فراموش كنید. كلیشه‌ها را كنار بگذارید و درست در همین لحظه برای برقراری یك ارتباط نزدیك با همسرتان مصمم شوید وقتی زوج‌های شكست‌خورده از یك مهمانی دوستانه یا خانوادگی بر می‌گردند، گوش‌شان پر شده از راهكارهایی كه نه هیچ كدام‌شان را می‌توانند عملی كنند و نه توان انجام‌‌شان را دارند.

خیلی از این نصیحت‌كننده‌ها از معجزه ارتباط برقرار كردن با یكدیگر می‌گویند و تلاش می‌كنند انواع مختلف ارتباط كلامی و غیركلامی را برای این زن و شوهرهای شكست‌خورده توضیح دهند اما برای شما كه یكی از این زوج‌ها هستید و در زندگی واقعی‌تان این مشكلات را تجربه می‌كنید، این نصیحت‌ها چیزی غیر از صحبت‌های دلنشین نیست و وقتی كه شما سخت‌ترین دوران زندگی مشترك‌تان را تجربه می‌كنید، هیچ كدام از این اطرافیان با تجربه نمی‌توانند به زندگی شما سر و سامان بدهند. پس بهتر است اول تكلیف خودتان را با احساسات و مشكلات‌تان روشن كنید و بعد با راه‌هایی كه خودتان به آن‌ها ایمان دارید، ارتباط‌تان را نجات دهید.


                     

 


فقط عشق شما را به هم نزدیك می‌كند


نگاهی به زندگی‌های شكست‌خورده بیندازید. آیا این زوج‌ها از همان روز اول با تلخی و مشكلات زندگی می‌كردند؟ در اغلب موارد پاسخ شما به این سوال منفی خواهد بود زیرا در دنیای واقعی زوج‌های شكست‌خورده، همان آدم‌هایی هستند كه سال‌های سال ارتباط‌شان را با استفاده از همین راه‌ها زنده نگه می‌داشتند. در واقع آن‌ها راه‌های ارتباط برقرار كردن را به بهترین شكل بلد هستند و شكست‌شان ناشی از كم‌هوشی ارتباطی یا بی‌تجربگی‌شان نیست؛ پس چرا این افراد امروز حتی نمی‌توانند چند كلمه با یكدیگر صحبت كنند؟

روان‌شناسان می‌گویند ارتباط حاصل عشق است و نمی‌توان از رابطه به‌عنوان ابزاری برای تولید عشق استفاده كرد. براساس این اصل وقتی شما كسی را با تمام وجود دوست دارید و از بودن در كنارش لذت می‌برید، می‌توانید با تمام وجودتان با او ارتباط برقرار كنید. چشم‌های‌تان با او حرف می‌زند، زبان بدن‌تان همه چیز را عالی پیش می‌برد و آنقدر حرف برای گفتن دارید كه جایی برای سكوت در زندگی‌تان باقی نمی‌ماند اما وقتی از زندگی مشترك‌تان دلسرد شده‌اید و فكر می‌كنید خسته و دلزده هستید، دیگر میلی هم برای ارتباط برقرار كردن برای‌تان باقی نمی‌ماند. در این شرایط نه بدن شما دلش می‌خواهد حرفی بزند و نه‌دلیلی برای به اشتراك گذاشتن احساسات و مشكلات‌تان با دیگری دارید. به همین دلیل است كه زندگی‌های سرد خیلی زود تبدیل به زندگی‌های ساكت می‌شوند اما نمی‌توانیم بگوییم سكوت زندگی را سرد می‌كند چون همانطور كه گفتیم، عشق با خودش ارتباط، دوستی و صمیمیت می‌آورد و دیگر جایی برای سكوت باقی نمی‌گذارد.


چرا دعوا و قهر می‌كنیم؟


اغلب آدم‌ها به خاطر این‌كه راه‌های ارتباط موثر را نمی‌دانند و توان گفتن مشكلات‌شان را ندارند، دعوا و پس از آن قهر می‌كنند. افراد سراغ این راه می‌روند چون فكر می‌كنند همسرشان ارزشی برای احساسات‌شان قائل نیست و حتی درصورت بیان كردن مشكلات‌شان به نتیجه‌ای نخواهند رسید. در واقع آن‌ها دعوا و قهر را به‌عنوان راهی انتخاب می‌كنند كه با كمكش از شر ارتباطات ناموثر و درك نشدن‌های همیشگی راحت شوند.

وقتی كه احساسات در یك رابطه قوی نباشد، آدم‌ها توان بیان كردن حرف‌های‌شان را نخواهند داشت و به عبارتی در یك رابطه شكست خورده، میل به گفت‌و‌گو آخرین چیزی است كه می‌توانیم به‌وجودش امید داشته باشیم.

در این شرایط است كه می‌توانیم به قدرت معجزه‌آسای توجه و اهمیت دادن اعتقاد پیدا كنیم. روان‌شناسان می‌گویند همه این بی‌تفاوتی‌ها و ترس از مورد توجه قرار نگرفتن‌ها را می‌توان با این 2 عامل برطرف كرد اما وقتی كه یكی از 2 طرف، می‌بیند كه مورد توجه قرار گرفته و به احساسات و نگرانی‌هایش اهمیت داده می‌شود، خیلی راحت‌تر می‌تواند به این ارتباط اعتماد كند و همه چیز را دوباره از سر بگیرد. اگر نمی‌دانید كه چطور می‌توانید این 2 عامل كلیدی را در رابطه‌تان پیاده كنید، باید نگاهی دوباره به لحن كلام، زبان بدن و حتی واژه‌های‌تان بیندازید.


 
پیش شرط‌های یك رابطه همیشه موفق


پاسخ این  سوال‌ها به شما می‌گوید كه چقدر برای این ارتباط انرژی دارید و به آن چطور نگاه می‌كنید.

 •  هنوز هم دوست دارید از نظر عاطفی ارتباط عمیقی با همسرتان داشته باشید؟
 •  چقدر دوست دارید كه از نگاه و احساس او به این رابطه باخبر شوید؟
 •  آیا برای‌تان مهم است كه او در حال حاضر چه حسی دارد؟
 •  چه چیزهایی را در همسرتان دوست دارید و چه چیزهایی در شخصیت اوست كه برای‌شان ارزش قائلید؟

وقتی به این سوالات جواب دهید، برای‌تان روشن می‌شود كه آیا موضوع صحبت‌ها و به كرسی نشاندن حرف‌تان برای‌تان مهم‌تر است یا عمیق شدن ارتباط‌تان. اگر هنوز هم جرقه‌های عشق در شما روشن باشد، می‌توانید برای همسرتان ارزش قائل شوید و این‌كه او موافق یا مخالف شما باشد، خدشه‌ای در این ارزش‌گذاری وارد نمی‌كند؛ تنها در این شرایط است كه موضوع بحث میان شما فاصله‌ای نمی‌اندازد و در مورد هرچیزی كه صحبت كنید، تنها به یكدیگر نزدیك‌تر می‌شوید نه این‌كه خشمگین شوید و میان‌تان فاصله بیفتد.


 
چرا گاهی مشاوره اوضاع را بدتر می‌كند؟


دفاتر مشاوره معمولا آخرین جایی است كه زوج‌ها برای برگرداندن خوشبختی از دست رفته‌شان سراغش می‌روند. آن‌ها زمانی كه خشم عجیبی را در خود احساس می‌كنند و دوست دارند همسرشان را سرجایش بنشانند سراغ مشاوران و روان‌شناسان می‌روند البته این ظاهر ماجرا نیست؛ ظاهرا آن‌ها برای حل اختلافات و بهتر درك كردن یكدیگر روی صندلی‌های دفتر مشاوره می‌نشینند اما حسی درون هر 2 آن‌ها پنهان است كه باعث می‌شود نتیجه كار چیز دیگری از آب در بیاید.

حس انتقام گرفتن از طرف مقابل و اثبات كردن این‌كه او باعث تمام مشكلات و شكست‌های زندگی است باعث می‌شود اغلب زوج‌ها سفره دل‌شان را در مراكز مشاوره باز كنند و به امید این‌كه در جلسه بعد، تایید بیشتری بگیرند و همسرشان را مجبور به ایجاد تغییرات بیشتری در خودش، رفتارش و شیوه زندگی‌اش بكنند این ماجرا را ادامه می‌دهند.

 البته هیچ‌كدام از این زوج‌ها حتی خودشان هم از این حس خبر ندارند و در ظاهر به‌خاطر درك بیشتر یكدیگر و شناختن دلایل مشكلات‌شان این كار را ادامه می‌دهند.

 خب... ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. این حس پنهان مشكلات دیگری را هم ایجاد می‌كند. اغلب این زوج‌ها به‌دلیل این‌كه هدف مشاوره و راه‌های به كار بستن اصولی كه یاد گرفته‌اند را نمی‌دانند، مسائلی كه یاد می‌گیرند را به اشتباه و در موقعیت‌های نامناسب استفاده می‌كنند؛ آن‌ها از نتایج جلسه مشاوره و حرف‌های مشاورشان، برداشت نادرستی كرده و با به كار بستن سوء تفاهم‌های جدید، مشكلات تازه‌ای را ایجاد می‌كنند.

نوع مطلب :
برچسب ها : رابطه و ازدواج، ازدواج، عشق،

تبلیغات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه